Wybierz oddział

Judo dyscypliną pokazową na Igrzyskach

10.06.2014

W Poznaniu w dniach 9-11 maja 2014 roku odbyło się Ogólnopolskie Szkolenie z Judo Olimpiad Specjalnych.
Celem szkolenia było przybliżenie specyfiki treningu judo osób z niepełnosprawnością umysłową oraz zasad rozgrywania zawodów. Szkolenie skierowane było do trenerów judo prowadzących zajęcia z osobami z upośledzeniem umysłowym lub do tych, którzy zamierzają takie grupy utworzyć. Program szkolenia dzielił się na część teoretyczną i część praktyczną . W ramach częśći teoretycznej uczestnikom przybliżono strukturę i zasady funkcjonowania organizacji "Olimpiady Specjalne". Istotnym elementem szkolenia był również  wykład z psychologii pt. " Niepełnosprawność intelektualna -co powinien wiedzieć prowadzący zajęcia sportowe z osobą z niepełnosprawnością umysłową "
Szczególnie istotna dla uczestników szkolenia była część praktyczna odbywająca się w sali judo ( dojo).
 W zajęciach uczestniczyli zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną, na codzień trenujący w klubie " Akademia Judo Poznań ".  Przeprowadzono wspólny trening, w którym istotną rolę odgrywały formy zabawowe. Omawiano zasady rozgrywania walk i podział na grupy wg. stopnia niepełnosprawności . Znajomość takiej klasyfikacji zawodników jest niezbędna podczas przeprowadzania walk. 
Bardzo istotnym elementem szkolenia była forma zadaniowa polegającą na odgrywaniu scenek z podziałem na role ( zawodnik, sędzia, trener). Po każdej inscenizacji oglądający mieli za zadanie właściwie przyporządkować zawodników do grupy niepełnosprawności oraz zgłosić ewentualne zastrzeżenia co do przestrzegania przepisów . Szkolenie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Trenerzy, którzy już prowadzą zajęcia judo  w ramach Olimpiad Specjalnych ( Elbląg, Bytom, Konin , Poznań )  dzielili się swoimi doświadczeniami i chętnie odpowiadali na pytania. Szkolenie w naturalny sposób przyczyniło się do nawiązania  kontaktów, które w przyszłości zaowocują wspólną organizacją zawodów.
 
Na koniec uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe. Znalazły się tam przydatne informacje do prowadzenia treningów i organizowania zawodów judo dla osób z niepełnosprawnością umysłową w ramach Olimpiad Specjalnych
Marzenna Sperska
Judo jest dyscypliną pokazową na Igrzyskach i już teraz zapraszamy na pokaz w trakcie zawodów!

SPONSOR STRATEGICZNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Partnerzy

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.